Plemenný standard

9. května 2011 v 19:21 |  BSP - plemenný standart
Celkově

Dlouhosrstý, tříbarevný, větší než středně velký, silný a pohyblivý užitkový pes se silnými končetinami, harmonický a vyrovnaný.

Povaha a chování

Jistý, pozorný, bdělý, v každodenních situacích nebojácný, dobrosrdečný a přítulný při kontaktu se známými osobami, sebejistý a přátelský vůči osobám neznámým, středně temperamentní, dobře ovladatelný.

Hlava

Silná. Lebka je při pohledu ze strany i při pohledu lehce klenutá; velmi zřetelný, přesto však nepříliš silný stop, málo vyvinutá čelní brázda, silný, středně dlouhý rovný čenich.Čenich je černý. Pysky černé, málo vyvinuté a přiléhající. Chrup je kompletní, silný nůžkový skus. Oči jsou tmavě hnědé, mandlovitého tvaru, s dobře spojenými víčky. Uši trojúhelníkové, lehce zaoblené, vysoko nasazené, středně velké, v klidu těsně přiléhající.

Tělo

Silné, kompaktní. Krk je silný, svalnatý, středně dlouhý. Hrudník sahá až k loktům, je široký se zřetelným předhrudím; hrudní koš širokého oválného průřezu. Hřbet je pevný a rovný. Bederní partie jsou široké a silné. Plynule zaoblená záď. Břicho je nevtažené. Ocas je hustě porostlý srstí, dosahující až k hlezennímu kloubu, v klidu svěšený, při pohybu povlávající, nesený ve výši hřbetu i výše.

Končetiny

Hrudní končetiny: postavení končetin je dosti široké, při pohledu zepředu rovné a paralelní. Lopatky jsou dlouhé a silné. Nadprstí je silné, v téměř kolmém postavení. Tlapky jsou krátké, zaoblené a uzavřené, prsty dobře vyklenuté. Pánevní končetiny mají být v postoji při pohledu zezadu rovné, ne příliš úzké, nárty a tlapky nevbočené ani nevybočené; vlčí drápky (paspárky) je třeba odstranit. Stehenní kosti dosti dlouhé, z pohledu ze stray svírající s bércem zřetelný úhel, široké, silné a dobře osvalené. Hlezenní klouby jsou silné a dobře zaúhlené.
Chůze: široká se stejnoměrným průběhem pohybu , rozšířený volný krok pro dobrý pohyb pánevních končetin, při rychlé chůzi z pohledu zepředu i zezadu se končetiny pohybují paralelně.

Osrstění

Struktura srsti: dlouhá, rovná, lehce zvlněná. Základní barvou je sytě černá se sytým červenohnědým pálením na tvářích, nad očima, na všech čtyřech končetinách a na hrudi. Čistě bílou symetrickou skvrnu najdete na hlavě, lysina se rozšiřuje směrem k čenichu po obou stranách k bílé skvrně na čenichu. Lysina nesmí sahat až ke skvrnám nad očima a bílá skvrna na čenichu smí sahat nanejvýš ke koutkům pysků; bílá, středně široká průběžná skvrna na krku a na hrudi. Žádoucí jsou bílé tlapky, bílá špička ocasu; přípustná je malá bílá skvrna na šíji nebo na zadku.

Velikost

Výška v kohoutku u psa 64-70 centimetrů, ideální 66-68 centimetrů.
Výška v kohoutku u feny 58-66 centimetrů, ideální 60-63 centimetrů.

Váha

kolem 45 kg.

Charakter

Velice nádherný a chytrý pes, s charakterem budoucího dříče. Povaha odpovídá ušlechtilému zevnějšku, je tichá, klidná, jemná, k pánovi a jeho rodině velmi přátelská a oddaná, k cizím spíše uzavřená. Veškerá výchova musí probíhat bez sebemenšího náznaku hrubosti, jinak se pes stává plachým. Někdy je chován i jako příjemný společník. Na celém světě získal popularitu jako nádherný výstavní i domácí pes, oddaný přítel a miláček rodiny. Dobře se snáší s dalšími domácími zvířaty. Klidný, dobromyslný a vlídný pes. Je sebejistý, nebojácný, přátelský ke všemu živému. Přesto z něj lze vychovat i dobrého hlídače.
Měl by být celoročně ubytován venku, neboť potřebuje dostatek prostoru. Jeho výchova není náročná.

Péče

Srst vyžaduje pravidelnou, i když časově ne příliš náročnou péči.

Oficiální zkratka v ČR

BSP

Číslo standardu

45 / 1993 (Švýcarsko)




Čerpáno z knihy Bernský salašnický pes
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama